Zabytki w gdańsku
Zabytki w Gdańsku
Kościół Mariacki – fara Głównego Miasta, konkatedra archidiecezji gdańskiej, Bazylika Mniejsza, największy ceglany kościół świata, zbudowany w latach 1343 – 1502. Jego wnętrze kryje bezcenne dzieła sztuki: monumentalny zegar astronomiczny z 1470 r., rzeźba Pięknej Madonny z ok. 1420 r., Pieta z ok. 1420 r., liczne ołtarze i epitafia oraz barokowe organy. Kościół Mariacki był swiadkiem wielu donisołych wydarzeń, związane są z nim także liczne legendy gdańskie. W posadzce bazyliki św. Piotra w Rzymie można zobaczyć tablicę wyznaczającą rozmiary gdańskiej fary.
Ratusz Głównego Miasta – serce miasta, siedziba jego władz. Pierwsza budowla stanęła już w XIII w., za czasów książat pomorskich. Obecny kształt pochodzi z przebudowy po pożarze w 1556 r. ze szczytu ponad osiemdziesięciometrowej wieży spogląda na miasto król Zygmunt August, a co godzinę rozlegają się przepiękne dźwięki 37 dzwonów jednego z dówch gdańskich karylionów. Pierwsze piętro kryje w sobie unikatową Salę Czerwoną, która jest porówynywana do Pałacu Dożów w Wenecji.
Dwór Artusa – ośrodek życia towarzyskiego dawnych gdańszczan, do dziś podejmowani są w nim najświetniejsi gości nadmotławskiego grodu, o czym przypomina umieszczona w nim galeria zdjęć. Istniał już w XIV w., obecny kształt pochodzi z przebudów z XV i XVII w. Unikatowy na skalę europejską wystrój wnętrza przypomina o potędze i smaku dawnego Gdańska. W srodku możemy podziwiać „króla pieców” – największy renesansowy piec świata, modele okrętów (z jednego można oddawać strzały) oraz liczne obrazy i rzeźby.
Twierdza Wisłoujście – brama do portu gdańskiego, zabytek klasy „0” w skali świata, jedna z nielicznych morskich twierdz. Powstawała od XIV do XVII w. ciągle się rozbudowując i przystosowując do coraz nowoczesniejszej techniki wojskowej. Centralna Latarnię okala Wieniec z dwoma poziomami działobitni, który z kolei jest otoczony przez czterobastionowy fort carre. Zewnętrzny pierścień obrony tworzy pięciobastionowy Szaniec Wschodni. Twierdza nigdy nie została zdobyta. Ze szczytu Latarni można podziwiać przepiękną panormaę Zatoki Gdańskiej i portu.
Katedra oliwska – dawna świątynia cysterska, obecnie siedziba arcybiskupa gdańskiego. Najdłuższy kościół cysterski na świecie. Pierwszy kościół powstał już w XII w., obecne rozmiary osiągnęła 150 lat później. Jest zwana także „Kaszubskim Wawelem”; w jej podziemiach spoczywają książęta pomorscy. Wnętrze zdobi wspaniałe organy z XVIII w., monumentalny ołtarz główny oraz liczne ołtarze boczne, grobowce, obrazy i rzeźby. Przylega do niej dawny klasztor oraz Pałac Opatów z XVIII w. Kompleks klasztorny otacza słynny park.